В Україні існує більше 10 різних категорій водійських прав, які регулюють керування легковими, мотоциклетними, вантажними, пасажирськими транспортними засобами тощо. Той чи інший формат обирається, виходячи з того, яким транспортом в подальшому ви плануєте керувати. Зауважимо також, що кожна категорія складається з додаткових підкатегорій, які мають певні обмеження.
Тож давайте ретельніше розберемо, які сьогодні водійські права в Україні ви можете отримати:
- Категорія А. Підтверджує ваше право керувати двоколісним транспортним засобом. Може бути чистою без обмежень та у вигляді категорії А1 – для менш габаритних та менш потужних мотоциклів. Отримати права категорії А можна з 18 років, А1 – з 16 років. Проходження навчання полягає в опануванні навичок балансу, маневрування мотоциклетним транспортом тощо.
- Категорія В. Найбільш популярна та універсальна, дозволяє керувати легковими автомобілями, вага яких не перевищує 3500 кг. Отримати водійське посвідчення мають право всі особи, які досягли 18 років – лише після навчання в автошколі. Сюди входять не лише стандартні легкові автомобілі, але й пікапи, а також невеликі фургони чи позашляховики. Головне щоб максимальна кількість пасажирів не перевищувала 8 осіб. Також виділяється підкатегорія B1, що має більше обмеження по вазі транспорту (до 300 кг) і регулює керування квадроциклами.
- Категорія С. Представлена двома форматами: C1 для порівняно невеликих вантажних автомобілів вагою до 7500 кг і С – для керування вантажівками, важчими за 7500 кг. Для отримання будь-якого з цих форматів водійських прав потрібно, щоб особа досягла 18 років. Зазвичай ці категорії актуальні для тих, хто в подальшому планує свою професійну діяльність, пов'язану з вантажними перевезеннями.
- Категорія D регулює керування автобусами та мікроавтобусами, кількість пасажирів яких складає: 9-16 (категорія D1) та 16 і більше (категорія D). Підкатегорію D1 дозволяється отримувати особам, які досягли 21 року і мають водійський досвід у керуванні зокрема легковим транспортним засобом. У той час як для отримання категорії D і керування великими автобусами для здійснення пасажирських перевезень ви повинні досягнути 24 років.
Окремо виділяють підкатегорію Е. Вона додається до будь-якої з перерахованих вище категорій і регулює правила та особливості керування транспортних засобів з причепами. Причепи можуть встановлюватися на легкові автомобілі, вантажівки та автобуси.
Також окремо варто виділити категорію Т, що дозволяє здійснювати керування тролейбусами та трамваями. Таке водійське посвідчення потрібно отримати всім, хто планує працювати водієм громадського транспорту. Здавати іспити для отримання прав дозволяється з 21 року.