Які категорії водійських прав існують в Україні та для чого вони потрібні

Для того, аби керувати власним автомобілем, потрібно отримати водійське посвідчення. А перед тим – пройти комплексне теоретичне та практичне навчання у автошколі. Саме після вивчення теорії, опанування навичок водіння в умовах міста та здачі усіх іспитів водії отримують документ, який дозволяє на законних підставах сідати за кермо автомобіля.

При чому вже самі водійські права маркуються тою чи іншою категорією. Тобто регулюють, яким саме транспортним засобом можуть послуговуватися водії. Давайте детальніше розберемо, які категорії водійського посвідчення сьогодні існують на території України, якими є їхні ключові характеристики та яку категорію вам варто обирати?
Які категорії водійських прав існують в Україні

Основні види категорій водійських прав в Україні

В Україні існує більше 10 різних категорій водійських прав, які регулюють керування легковими, мотоциклетними, вантажними, пасажирськими транспортними засобами тощо. Той чи інший формат обирається, виходячи з того, яким транспортом в подальшому ви плануєте керувати. Зауважимо також, що кожна категорія складається з додаткових підкатегорій, які мають певні обмеження.

Тож давайте ретельніше розберемо, які сьогодні водійські права в Україні ви можете отримати:

  1. Категорія А. Підтверджує ваше право керувати двоколісним транспортним засобом. Може бути чистою без обмежень та у вигляді категорії А1 – для менш габаритних та менш потужних мотоциклів. Отримати права категорії А можна з 18 років, А1 – з 16 років. Проходження навчання полягає в опануванні навичок балансу, маневрування мотоциклетним транспортом тощо.
  2. Категорія В. Найбільш популярна та універсальна, дозволяє керувати легковими автомобілями, вага яких не перевищує 3500 кг. Отримати водійське посвідчення мають право всі особи, які досягли 18 років – лише після навчання в автошколі. Сюди входять не лише стандартні легкові автомобілі, але й пікапи, а також невеликі фургони чи позашляховики. Головне щоб максимальна кількість пасажирів не перевищувала 8 осіб. Також виділяється підкатегорія B1, що має більше обмеження по вазі транспорту (до 300 кг) і регулює керування квадроциклами.
  3. Категорія С. Представлена двома форматами: C1 для порівняно невеликих вантажних автомобілів вагою до 7500 кг і С – для керування вантажівками, важчими за 7500 кг. Для отримання будь-якого з цих форматів водійських прав потрібно, щоб особа досягла 18 років. Зазвичай ці категорії актуальні для тих, хто в подальшому планує свою професійну діяльність, пов'язану з вантажними перевезеннями.
  4. Категорія D регулює керування автобусами та мікроавтобусами, кількість пасажирів яких складає: 9-16 (категорія D1) та 16 і більше (категорія D). Підкатегорію D1 дозволяється отримувати особам, які досягли 21 року і мають водійський досвід у керуванні зокрема легковим транспортним засобом. У той час як для отримання категорії D і керування великими автобусами для здійснення пасажирських перевезень ви повинні досягнути 24 років.

Окремо виділяють підкатегорію Е. Вона додається до будь-якої з перерахованих вище категорій і регулює правила та особливості керування транспортних засобів з причепами. Причепи можуть встановлюватися на легкові автомобілі, вантажівки та автобуси.

Також окремо варто виділити категорію Т, що дозволяє здійснювати керування тролейбусами та трамваями. Таке водійське посвідчення потрібно отримати всім, хто планує працювати водієм громадського транспорту. Здавати іспити для отримання прав дозволяється з 21 року.

Як новачкам обрати категорію водійського посвідчення

Якщо ви лише плануєте навчатися у автошколі і до цього не мали досвіду керування транспортним засобом, потрібно наперед визначити, на яку саме категорію ви будете навчатися? Найбільш оптимальним рішенням є отримання категорії В. У такому разі вам буде доступним весь легковий транспорт. Більш того, в подальшому, опанувавши навички керування звичайними легковими автомобілями, ви зможете набагато швидше навчитися водінню на вантажних автомобілях, автобусах чи транспортах з причепами.

Якщо ж своїм першим транспортним засобом ви обираєте двоколісний формат, категорія В вам не потрібна. І варто проходити навчання та здавати іспити на категорію А (або для зовсім новачків, які невпевнено почувають себе за кермом мотоциклів, краще А1).

Звісно, ви можете отримати відразу кілька категорій. Наприклад, часто водії в ході навчання у автошколі тренуються відразу на легкових і вантажних автомобілях, отримуючи категорію B та С по проходженню іспитів. Єдиний нюанс полягає в тому, що ви маєте досягти певного віку, а також готуватися до більш поглибленого навчання та проходження відразу кілька іспитів – по одному на кожну з категорій.
ПРО НАС
пр-т Визволителів, 1
(вул. В.Шимановського 2/1)
вул. Срібнокільска, 1-А
Дарниця
Позняки
© 2016 - 2024 Автошкола Twist
вул. Самійла Кішки (Маршала Конєва), 10/1
Іподром
Доступна оплата частинами від Monobank