Як нові заходи проти небезпечного водіння вплинуть на культуру поведінки на дорогах України?

В 2025 році Україну чекають низка змін, спрямованих на покращення ситуації на дорозі, створення більш безпечних умов для водіїв, пасажирів та пішоходів, урегулювання усіх процесів для створення комфортних умов водіння. Це пов'язано зокрема з переходом до правил ЄС та уніфікацією умов та вимог для водіїв.

Щоб отримати права на мотоцикл чи автомобіль, і що не менш важливо – не втратити їх, варто не лише під час проходження навчання в автошколі завчити всі правила дорожнього руху. Але й відслідковувати всі зміни, дізнаватися нові правила та закони, що набувають чинності і стосуються водіїв.

Давайте розглянемо, як нововведення, що вступлять у дію у 2025 році, можуть не лише зменшити статистику аварій, але й змінити культуру водіння в цілому?
Нові заходи проти небезпечного водіння в Україні

Як розуміють небезпечне водіння і які проблеми воно викликає

Перш ніж розбирати нові вимоги, правила та закони, необхідно детальніше визначити: що приховується під терміном «небезпечне водіння»? Адже воно має своє визначення та характеристики. Зазвичай це дії водіїв, які не є прямим порушенням правил дорожнього руху. Однак можуть створювати додаткові загрози та небезпечні ситуації для інших водіїв, пішоходів чи навіть пасажирів транспортного засобу. До категорії «небезпечне водіння» зараховують низку таких дій, як:

  • агресивне маневрування;
  • раптова зміна смуги без сигналів;
  • проїзд занадто близько до інших транспортних засобів;
  • різке гальмування без потреби;
  • «підрізання» інших машин;
  • перевищення швидкості у щільному потоці.

Такі дії раніше були «модними» серед водіїв перш за все тому, що ті прагнули продемонструвати свою впевненість та перевагу на дорозі. Однак навіть якщо агресивне маневрування, різке гальмування чи підрізання іншого автомобіля відбуваються без порушення правил дорожнього руху, вони часто передують дорожньо-транспортній пригоді. І створюють загрозу, небезпечну ситуацію на дорозі – можуть призводити до серйозних наслідків, а отже, потребують додаткового контролю у тому числі з боку держави.

Які заходи проти небезпечного водіння впроваджуються в Україні в 2025 році

Цього року вступає в силу низка нових наказів, спрямованих на створення більш безпечних умов під час водіння транспорту. Це зокрема:

  1. Обов'язкове проходження тестів на загальний психоемоційний стан, а також здатність концентруватися та зберігати уважність на дорозі для водіїв старше 65 років. Пов'язана з тим, що літні люди часто через зниження концентрації уваги не можуть гарантувати безпечне керування автомобілем.
  2. Скасування дозволу на певний ліміт перевищення швидкості, який наразі складає 20 км/год без відповідного штрафу. Тобто навіть найменше перевищення швидкості буде зафіксовано як порушення ПДР.

Підняття або поява штрафів також можуть стосуватися надмірного сильного шуму, який спричиняють автомобілі (та зокрема мотоцикли). І агресивного водіння з дрифтом на міських вулицях.

Чи зможуть заходи проти небезпечного водіння вплинути на культуру поведінки водіїв

Перш за все нові закони розробляються з метою зменшення дорожньо-транспортних пригод та небезпечних ситуацій на дорозі. Однак, як демонструє практика, зокрема країн Європейського Союзу, дотримання цих правил може вплинути в тому числі на загальну культуру водіння:

  1. Підвищення відповідальності за стиль керування. Наявність покарання за дрифт чи агресивне водіння змушує власників транспортних засобів задуматися про наслідки їхніх дій. І, як показує практика, з часом це формує звичку контролювати себе й думати не лише про свою безпеку, а й про комфорт інших.
  2. Підвищення важливості фізичного та психічного здоров'я. Дедалі більше правил та законів стосується уважності водіїв, необхідності проходити регулярні перевірки у тому числі стану здоров'я у похилому віці.
  3. Повага до пішоходів та людей, що проживають неподалік від дороги/траси. Заборона зокрема на дрифт вулицями міста, а також контроль за рівнем шуму від транспортного засобу роблять простір більш комфортним для людей. Оскільки немало скарг поступають в тому числі на водіїв, транспортні засоби яких спричиняють гучний шум, різкі звуки у тому числі у тихих спальних районах. А навіть невеликий дрифт помітно підвищує небезпеку не лише для інших водіїв, але й для пішоходів різного віку. Наявність великих штрафів демонструє важливість подібного заходу. А тиша й безпека на вулицях – це те, що з часом оцінять навіть власники автомобілів чи мотоциклів, які раніше створювали надмірний шум на дорозі.

Не варто сприймати підвищення штрафів та нововведення лише як покарання. Вони швидше про відповідальність, прогнозування, повагу і турботу до усіх учасників дорожнього руху.
ПРО НАС
пр-т Визволителів, 1
(вул. В.Шимановського 2/1)
вул. Срібнокільска, 1-А
Дарниця
Позняки
© 2016 - 2024 Автошкола Twist
вул. Самійла Кішки (Маршала Конєва), 10/1
Іподром
Доступна оплата частинами від Monobank